menuBosorka

Čo je to jin-jang a ako pôsobí tento ázijský amulet?

Symbol jin-jang je v dnešnej dobe veľmi známy a dobre rozšírený. Bežne ho kúpite v rôznych verziách už za menej ako 5 EUR. Mnohí z nás ho už určite videli aspoň raz v živote. Stretnete sa s ním v televízii, v časopisoch alebo na nejakom oblečení. Nájdeme ho na peňaženke, prsteni, na náramku, na náušniciach ale aj na spodnom prádle. Napriek tomu veľa ľudí nepozná jeho presný význam. Tento originálny znak pôvodne pochádza až z ďalekej Ázie. Je výnimočný svojím jednoduchým tvarom a dynamickou symetriou. Ale nemalú úlohu tu zohráva aj kontrast. Pohľad naň pôsobí uvoľňujúco, očarujúco a pomáha nám meditovať. Na nasledujúcich obrázkoch vidíte starú verziu, ktorá sa už žiaľ nepredáva:

Mosadzný prívesok Jin a jang, ktorý sa predával bol v minulosti v obchode Bosorka. Stará reklama na ázijské prívesky. Pekný amulet z Ázie.

Čo všetko dokáže tento amulet?Jin-jang je čínskym symbolom. Pochádza z filozofie taoizmu. Je to veľmi staré čínske učenie. Samostatný znak zobrazuje nekonečnú existenciu a harmóniu v celom svete a v nekonečnom vesmíre. Celý náš svet, tak ako ho poznáme, existuje len vďaka rovnováhe medzi protikladmi. Tieto protiklady sa nazývajú jin a jang. Jang je biely alebo svetlejší v zobrazení a je aktívny. Predstavuje deň, dobro, je symbolom neba, muža a mužskej sily. Je aj symbolom oplodnenia a dominancie. Jin tvorí tmavú časť amuletu. Zvyčajne býva čierny. Spolu s jang tvoria kontrast. Jin je ženským znakom, je pasívny a zobrazuje noc. Symbolizuje matku Zeme, z ktorej sa tvorí a vyrastá život. Rodiaca sila a poddajnosť. Jinjang je symbol života, ktorý existuje len vďaka rovnováhe protikladov. Akákoľvek prevaha, ktorejkoľvek zložky, by mala negatívne následky a porušenie základov vesmíru.

Tento zaujímavý amulet je univerzálny. Jeho nosením dokazujeme svetu, že si vážime a chápeme jeho fungovanie a akceptujeme existenciu dobra a zla, a všetkých iných protikladov, bez ktorých by náš svet nebol v rovnováhe. Symbol zabezpečí, že všetko v našom živote sa dostane na správnu cestu a zabezpečí duševnú a fyzickú rovnováhu v našom živote. Oslobodí nás od týchto slovných spojení: pekný ale hlúpy, múdry ale škaredý, bohatý ale nešťastný... Pár viet na záver... Amulet jin-jang sa radí medzi neutrálne amulety. Ocení ho káždá žena, každý muž a každé dieťa. Očarí jeho symetria, kontrast a jednoduchosť. Je to zároveň aj vkusný estetický doplnok, ktorý by nemal nikde chýbať. A nezabudnite, že s ním budete mať pri sebe aj kúsok múdreho čínskeho učenia.

Poznámka k výrobku, ktorý sa v minulosti predával v kamennom obchode Bosorka a potom v obchode Tomiland. Nasledujúci text nemusí byť aktuálny a konkrétny produkt na fotografiách už mohol byť vyradený z predaja: Materiál a vypracovanie - amulet tvorí kruh s priemerom 2,5 centimetra. Malý, nenápadný ale očarujúci. Kruh je rozdelený na dve časti. Tmavú a svetlú. (Protipóly - dobro a zlo.) Tmavú časť tvorí oxid medenej zložky a svetlú tvorí leštená mosadz. Medená zadná časť zároveň pôsobí ako bioregulátor radiácie organizmu. Hrúbka talizmanu je jeden milimeter. Tento jin-jang prívesok pochádza z Indie. Ak si tento výrobok zakúpite budete určite potrebovať aj nejakú jemnú handričku na leštenie. Svetlá časť zanecháva na sebe všetky odtlačky a dotyky prstov. Spotené ruky môžu spôsobiť nežiadúcu chemickú reakciu a farebnú zmenu amuletu (soľ + meď + mosadz). Potom výrobok zoxiduje, spatinuje a stmavne. A nemusí byť už taký pekný a ligotavý....

Bosorka


Bosorka.net
Všetky autorské práva vyhradené.