Horský krištáľ.

Odkiaľ pochádza horský krištáľ. Aké sú jeho liečivé účinky? Aká je jeho cena?

Pomenovanie minerálu.

     Krištáľ je prírodný minerál, ktorý sa nachádza len v prírode. V našich končinách dostal aj pomenovanie "horský". Prečo? Aby sa odlíšil jeho pravý pôvod od nepravého, prípadne synetického krištáľu. Dnes pomenovanie "krištáľ" používajú mnohí výrobcovia bižutérie a skla. Pri slovnom spojení "horský krištáľ" by ste mali maťˇaspoň akú takú istotu, že produkt naozaj pochádza z niektorých afrických baní a bolo ho treba poctivo vydolovať. Angličania a Američania používajú pre tento minerál pomenovanie quartz, prípadne rock crystal quartz. Pomenovanie pochádza z gréckeho slova krystallos, čo v gréčtine znamená ľad. V starom grécku považovali tieto minerály za zkamenené slzy bohov a zamrznutú svätú vodu, ktorú neroztopí ani ten najsilnejší oheň.

     Treba si dávať aj pozor na podobné slová Krištáľ a Kryštál, ktoré sú síce gramaticky správne avšak označujú rdve rôzne veci.

Pravý horský krištál na predaj za dobrú cenu.

10 ks pravého krištáľu na predaj za 3,49 €. Balené v textilnom vrecúšku.

     Krištáľ s mäkkým "i" a s mäkčeňom na písmene "L" je číra a priehľadná odroda kremičitanu, ktorá sa ako minerál a polodrahokam vyskytuje len v prírode v horninách. Spod zeme sa ťaží a doluje v baniach. Pozor. Niektorí výrobcovia bižutérie, napr. Swarowski, týmto názvom označujú aj svoje produkty vyrobené z olovnatého skla!
     Kryštál s ypsilonom a bez mäkkého písmena "L" je forma kryštalickej štruktúry rôzneho minerálu, kameňa alebo prvku, nielen krištáľu, ktorá sa vyznačuje pravidelným tvarom, symetriou, dynamickou formou tvorenou podľa určitých vzorcov a foriem. Toto označenie sa používa aj pre výrobky z kvalitného brúseného skla, ktoré vyniká čistotou a bolo vyrobené energeticky náročnou technológiou bez použitia olova. Do tejto skupiny patrí aj optický kryštál (Optic crystal - lead free). Pre svoju vysokú kvalitu sa tento druh kryštálového skla používa na výrobu optických čočiek do mikroskopov, ďalekohľadov, vesmírnych a medicínskych projektov. V poslednej dobe sa používa aj na výrobu vzácnych cien, sošiek a trofejí. Bezolovnaté kryštálové sklo sa niekedy nazýva aj syntetický krištáľ - najviac sa podobá prírodnému krištáľu.

     Olovnatý kryštál je lacné brúsené sklo (predávané s veľkým ziskom a za vysokú cenu), do ktorého sa pri výrobe pridáva až 40% olova za účelom zníženia bodu tavenia a ušetrenia ekonomických nákladov na výrobu. Mnoho výrobcov sa Vás snaží presvedčiť, že sa to robí pre zlepšenie kvality lomu svetla, trblietania atď.. Avšak všetko je to o tom, aby ich výroba bola najlacnejšia a zarobili u zákazníka maximum. Aj napriek tomu výrobky z olovnatého kryštálu sú o triedu kvalitnejšie ako výrobky z bezcenného fľaškového skla...

Náleziská horského krištáľu.

     Ťaží sa v baniach na ostrove Madagaskar. Táto krajina je jednou z najchudobnejších krajín na svete. Hospodárstvo je prevažne založené na baníctve a pestovaní vanilky. Ťažba prírodných zdrojov, diamantov, zafírov, krištáľu a ametystu pochádza ešte z čias kolonializmu Francúzov. Všetky zisky z nerastného bohatstva išli diktátorovi, ktorý vládol ostrovu: Didier Ratasikaru a jeho kumpáni. Aj preto 70% obyvateľstva je chudobná a polovica detí trpí podvýživou. Ak sa budete dívať na pravý kríštáľ a držať ho v dlani, spomeňte si na tieto smutné vety.

     Horský krištáľ sa vyskytuje aj v USA a Rusku. Známe sú aj iné lokality, v ktorých však krištáľ nedosahuje tak dokonalú číru kvalitu ale má mliečny zákal. Najvyššiu kvalitu AAA dosahuje tento minerál ak je 100% číry a nemá žiadne kazy. Po dokonalom vybrúsení klenotníkom sa cena tohto polodrahokamu priblíži k cene pravého drahokamu.

Mystické vlastnosti kameňa.

     Tento kameň sa používa ako silný a účinný talizman už viac ako 3000 rokov po celom svete od Nového Zélandu až po Írsko. Šamani vedia pomocou neho privolávať dážď. Tibeťania a Číňania ním urýchľujú hojenie otvorených rán. Americkí Indiáni pomocou krištáľu dokážu nazrieť do sveta duchov a komunikovať s mŕtvymi predkami.

     Horský krištáľ dokáže z nášho tela alebo prostredia okolo nás odoberať zlú a negatívnu energiu. A naopak. Pozitívnou energiou nás dokáže nabíjať. Pomáha pri meditáciách. Pôsobí proti čiernej mágii. Podporuje videnie do budúcnosti a zvyšuje intuíciu. Pomáha pri spomienkach na minulé životy.

     Pri chorobách sa prikladá na postihnuté miesta. Pozor, nezabudnite na jednu dôležitú vec. Teraz budem citovať slová spisovateľa Josefa Pavla Kreperáta: "Kameň Vás nedokáže vyliečiť ale dokáže Vám pomôcť." Liečenie chorôb pomocou liečivých kameňov vždy berte len ako alternatívu a nikdy nenahradzujte odbornú liečbu nariadenú lekárom. Ak problémy pretrvávajú, vždy vyhľadajte odbornú lekársku pomoc. Pôsobí proti bolestiam. Vie odstrániť podstatu a hlavnú príčinu bolesti, nie následky a prejavy ako to robia moderné lieky.

     Ak nosíme krištáľ ako prívesok, náramok alebo prsteň - pôsobí preventívne. Vo forme kamienkov sa umietňuje do príbytkov. Čistí a harmonizuje priestor od elektromagnetického smogu: elektromagnetické žiarenie, elektronika s netienenými obvodmi, signál mobilných sieti, wifi signál, rádio signál, dvbt signál a podobne.

Ako sa čistí a nabíja krištáľ?

     Tento liečivý kameň potrebuje dôkladnú očistu. Nechávame ho v noci pár minút v miske s nechlórovanou vodou. Možeme ho očistiť aj pod čerstvou tečúcou vodou. Nabíja sa niekoľko-hodinovým pobytom na priamom slnku. Energiu stráca len ak je v blízkosti hematitu, prípadne blízko silného zla.

 

Napísal: Ing.arch. Tomáš Petrik 2012.
Kredity: Wikipedia.org, Wildmadagascar.org, Skrytá moc drahých kameňov - Josef Pavel Kreperát, Granit 1998.

Hlavná stránka: Bosorka - ezoterika, veštenie a mágia.

Copyright Ing. arch. Tomáš Petrik 2007 - 2012.