Gula z krystalu.

Krištáľová veštecká guľa.

Recenzia na vešteckú guľu z kryštálu s drevenou podložkou, ktorú predáva internetový obchod Tomiland.

Kryštáľová guľa je magický výrobok. Pri svojej práci ju používajú veštice, čarodejnice, bosorky, bosoráci, dobré i zlé víly, škriatkovia a iné rozprávkové bytosti. Aj keď nie je primárne určená pre smrteľníkov, napriek tomu možu mať z nej dobrý úžitok. :) Ale teraz vážne. Krištáľová guľa nie je určená len na veštenie a je vhodná pre všetkých. 

Na trhu žiaľ dnes nájdeme veľa napodobenín vyrobených v Číne, ktoré sú odlievané z fľaškového skla. Napr. v čínskych veľkoskladoch na Starej Vajnorskej v Bratislave za 3 €. Avšak taký výrobok je nanič. Síce neublíži ale ani nepomôže. A keď niekto, kto pozná rozdiel medzi slovami: sklo, kryštál a krištáľ, uvidí takú guľu u Vás na stole tak radšej bude ticho, aby Vás jeho poznámka neurazila. Taká falošná hračka a imitácia je vhodná len pre deti...

V tejto recenzii budem písať o výrobku z kryštálu. Konkrétne o krištľlovej guli, ktorú ponúka v predaji slovenský internetový obchod Tomiland.com s dreveným podstavcom. Tento výrobok predáva Tomiland už 10 rokov, pred tým v obchode Bosorka. V ponuke ju mala aj obchodná sieť Eugenika za 60 € - ten istý typ a výrobca. To sú tie dobré príklady. Mnohí predajcovia, ju predražia aj 10 násobne oproti odporúčanej cene výrobcu. Je už len na zákazníkovi či je ochotný zaplatiť aj takú cenu. 

Veštecké gule.

Niekedy sa dala krištáľová guľa v obchode Bosorka kúpiť len za 490 korún a aj so skleneným podstavcom.

Gula krištáľ.

V ponuke e-shopu Tomiland pribudla krištáľová guľa 100 mm s orechovou podložkou za cenu len 39,90 EUR.

Obchodu Tomiland dodáva krištáľové gule priamo výrobca - Scholer Crystal Austria. Tým pádom ju môžeme predávať lacno, lebo cena nie je zaťažená špekulatívnymi "veľkododávateľmi" a samozvanými "obchodnými zástupcami", ktorí chcú rýchlo zbohatnúť. 

Guľa, o ktorej je táto recenzia je vyrobená v Rakúsku vo firme Scholer Crystal, ktorá má dlhoročné skúsenosti s výrobou krištáľu ešte z čias Rakúsko-Uhorska. Sama firma na svojej internetovej stránke sa netají tým, že za to vďačí vtedajším českým majstrom keď Bohemia bola časťou Rakúsko-Uhorska a emigrantmi-sklármi z Československa, ktorí po komunistickom prevrate v roku 1948 emigrovali do Rakúska. V roku 2009 navštívili obchodík Bosorka skúsení zamestnanci priamo z výrobnej prevádzky Swarowski a po chytení tejto vešteckej gule do rúk vyhlásili: to je kryštál z Bohémky. (Bohemian Czech Crystal) A mali pravdu, lebo kryštálová guľa bola naozaj vyrobená technológiou, ktorú zo sebou do Rakúska priniesli sklári, ktorí pracovali v Bohémke pred rokom 1948.

 Veštecká gula. Krystalova gula.. Kryštálová veštecká gula.

Kristalova gula na predaj.

Kliknite na obrázok pre väčšie rozlíšenie.

Materiál a vypracovanie.

Krištáľová guľa za 19,98 € má priemer 80mm. Ani veľká ani malá. Taká akurát. Jedná sa o bezchybný číry výrobok triedy A. (prvá akosť) Je vyrobená technológiou Bohemia Crystal, ktorá sa vyznačuje tým, že pri výrobe kryštálu je použitý veľmi nízky obsah olova alebo nie je použité vôbec. Vyrobiť krištáľ s nízkym percentom olova a bez olova je veľmi technologicky a energeticky náročné. 

Mnohí výrobcovia kryštálu si výrobu zjednodušujú tým, že pri výrobe pridajú do výrobku až 30% olova a iné chemické látky. Napríklad Swarowski Crystal. Znížia tým teplotu tavenia, ušetria energetické náklady, urýchlia tvarovanie a umelo tým zvýšia aj trblietanie. Dokonca výrobcovia kryštálu z bývalého podniku Lusk Medzilaborce verejne vyhlásili, že čím viac olova, tým viac kryštál. A ich vyrobený kryštál obsahuje až 40% olova. Pripomína mi to zákazníka z Miletičky (trhovisko), ktorý si kupuje od Vietnamca tričko Adidas a pýta sa, prečo má značka 4 pruhy a nie iba tri ako má mať. Vietnamec odpovedá: ťim viac pruhov ťym viac Adidas.

V roku 1992 našimi médiami prebehla správa, o vyhlásení USA, že zakážu dovážať kryštál, ktorý je pančovaný toxickým olovom a nech si výrobcovia berú príklad od českého výrobcu kryštálu Bohemia. V správe sa spomínal hlavne nekvalitný kryštál z Číny. Naopak Československo sa úvádzalo ako vzor. Teraz sa nedivím, prečo terajší medzilaborecký kryštál vyvážajú len do Ukrajiny. 

A musím pokarhať aj Swarowského. Priateľka sa mi jedného dňa pochválila pekným šperkom Swarowski v odhalenom výstrihu - srdiečko z kryštálu z klenotníctva za 590 korún. Po pár hodinách nosenia, jej hrudník zmenil farbu na červenú a obsypal sa vyrážkami. Bola nešťastná lebo na výrobku bolo napísane, že neobsahuje nikel a je antialergický. Ale to, že výrobky od Swarowského obsahujú 30 až 35% olova nevedela. A nosiť toxické olovo na holej pokožke, nie je žiadna sranda, najmä v prípade ak má bábenka citlivú pokožku a je náchylná na alergie. A výrobca by si mal aj preštudovať čo znamená slovo krištáľ...

Čo všetko dokáže krištáľová guľa a ako sa z nej veští?

Ak máte veštecké a podobné schopnosti, dokážete v nej vidieť odpovede na otázky. Hovorí sa, že to musíte mať v sebe. Vraj sa to naučiť nedá. Ak to chcete skúsiť dám Vám jednoduchú radu: Položte si otázku. Potom sa uvolnite. Svoj zrak namierte na guľu ale nie svoj pohľad! Musíte sa pozerať skrz, nechať myšlienky plynúť. Je to presne ten prípad, keď ste zamyslený, pozeráte "doblba" a pred očami vnímate niečo uplne iné. A niekto okolo Vás nechápe načo sa tak dlho pozeráte a zamáva Vám pred očami rukami aby ste ho vnímali. A v tom je ten trik, že namiesto toho, že sa pozeráte "doblba", dáte do vášho zorného poľa kryštálovú guľu, pozeráte sa skrz ňu do nekonečna a Vaše myšlienky a obrazy, ktoré sa Vám premietajú a plynú vo vašej mysli sú jasnejšie a zrozumiteľnejšie... A tak sa dozviete odpovede na svoje otázky. 

Maximálnu halušku :) som našiel na jednom nemenovanom e-shope, citujem: "Na guľu pozerajte, ako keď sledujete predmet v šere a snažíte sa rozlíšiť detaily. Po dvoch až desiatich minútach by sa mala guľa začať plniť akousi bielou mliečnou hmlou alebo dymom. Postupne sa celá naplní, ale potom hmla zmizne a v guli zanechá obraz. Obraz sa pravdepodobne bude pohybovať. Sú to symbolické výjavy z minulosti, prítomnosti alebo budúcnosti a budú potrebovať interpretáciu, podobne ako sny. Ak prvý krát nič neuvidíte, nezúfajte a skúste to zase inokedy. Môže to trvať týždeň i tri. Záruku, že sa vám to podarí, samozrejme nemôžeme dať." No to sú ale keci... A ponúkaju ju za 398,00 € (12000 SK!) a nezabudnú pripomenúť , že je to vraj dobrá cena lebo inde ju majú až za 3000,00 €. Upozornia Vás aj na to, ze má aj kazy (asi druhá akosť), lebo pri výrobe sa použilo olovo a vznikli tam nejaké bublinky a že bez bubliniek je nemožné kryštálovú guľu vyrobiť. No jedným slovom - halušky s makom - veľa maku :D Ale aby som sa len nevysmieval tak sľubujú, že Vám za tých 400 euro pribalia aj nejakú tú knihu. Ale ak sa v tých knihách píše o plnení akousi bielou mliečnou hmlou, tak to fakt musi stať za to :))))))) V Tomilande ju kúpite lacno a bez bubliniek a bez olova a hlavne bez mlieka...

Lacna krystalova gula. Gula krystal. Jasnovidecka gula len za 21 euro.

Pár viet na záver...

Nemusíte vedieť pracovať s kryštálovou guľou. Je to nádherný estetický doplnok, vhodný do každého interiéru. Vytvára harmóniu a upokojuje. A na výber máte niekoľko podstavcov vyrobených z dreva: bukový, orechový a mahagonový. Jasnovidecká guľa je hodnotný darček pre osobu, ktorú chcete prekvapiť.

Recenziu na výrobok spoločnosti Scholer Gmbh napísal Tomáš. Naspäť na hlavnú stránku: Bosorka - mágia, veštenie a ezoterika

Copyright Ing. arch. Tomáš Petrik 2007 - 2016 All rights reserved.