menuBosorka

Krištáľová veštecká guľa

Doplnený článok o nové informácie: V novembri 2022 boli znížené ceny pre jasnovidecké gule. Obchod tomiland ich teraz predáva na nových a jednoduchších stojanoch. Ponúka výrazné zľavy. Cena je od 19,95 EUR za tie najmenšie. Kliknite na priložený obrázok, ktorý zobrazuje jednotlivé výrobky a cenník.

Akcia na velmi lacne vestecke gule.

Krištáľová guľa je magický výrobok. Pri svojej práci ju používajú veštice, čarodejnice, bosorky, bosoráci, dobré i zlé víly, škriatkovia a iné rozprávkové bytosti. Aj keď nie je primárne určená pre smrteľníkov, napriek tomu možu mať z nej dobrý úžitok. :) Teraz vážne. Nie je určená len na veštenie a predvídanie budúcnosti ale je vhodná pre všetkých ľudí. Umocňuje interiér, priťahuje pozronosť a pôsobí elegantne.

 

Rôzne velkosti krištálových gúl vystavených vo výklade obchodu.

Ako vidíte na tejto fotografii tak v minulosti sa dala krištáľová guľa v obchode Bosorka kúpiť len za 490 korún (16 EUR) a aj so skleneným stojanom. Predávali sa aj menšie priemery za ešte nižšiu cenu. Kliknite na obrázok pre väčšie rozlíšenie.

Lacná veštecká gula 8 cm priemer.
Veštecká guľa 80 mm
26,98 € a doprava zdarma

Na trhu žiaľ dnes nájdeme veľa napodobenín vyrobených v Číne, ktoré sú odlievané z fľaškového skla. Napr. v čínskych veľkoskladoch na Starej Vajnorskej ulici v Bratislave aj za cenu len 3 €.Taký výrobok je nanič. Síce neublíži ale ani nepomôže. A keď niekto, kto ten rozdiel pozná a uvidí to u Vás na stole, tak radšej bude ticho, aby Vás jeho poznámka neurazila. Imitácia je vhodná možno len pre deti alebo ako zaujímavé ťažítko na stôl, po ktorom Vám nebude ľúto, že sa rozbije. To si už radšej kúpte snehovú guľu so zasneženou krajinkou vo vnútri...

V článku sa dočítate o základnej krištáľovej guli 80 mm s dreveným podstavcom, ktorú ponúka v predaji slovenský internetový obchod Tomiland.sk už viac ako 15 rokov. Základný model stojí menej ako 27 EUR a doprava je zadarmo. E-shop si neúčtuje ani poplatok za dobierku. Na predaj sú aj väčšie s priemerom 100 mm, 120 mm, 130 mm a 150 mm. Pri osobnom odbere dostanete zľavu asi 8 EUR. Kompletný cenník je uvedený v tabuľke nižšie. Tento mystický výrobok sa pred tým predával aj v kamennom v obchode Bosorka. V ponuke ju mala aj iná obchodná sieť (názov predajcu bol vymazaný) za cenu 60 € - ten istý typ a výrobca. To je ten lepší príklad. Mnohí predajcovia na Slovensku ju predražia aj 10 násobne oproti odporúčanej cene výrobcu. Je už len na samotnom zákazníkovi či je ochotný zaplatiť aj takú cenu.

Tieto krásne a kvalitné gule v prevedení círy krištál sú vhodné na veštenie.

Po zrušení kamenného obchodu v roku 2009 sa predaj presunul na internet. Po otvorení nového e-shopu k pôvodným priemerom 60 mm a 80 mm pribudla aj krištáľová guľa s veľkosťou 100 mm. V roku 2010 sa predávala za uvádzaciu cenu 39,90 EUR s doručením zadarmo. Za túto cenu ju predajca v dnešnej dobe ponúka už len pri osobnom odbere. Komplet sa prestal predávať so sklenenými stojanmi. Namiesto nich sa začali dodávať okrúhle drevené podložky, ktoré sa časom nahradili za originálne barokové podstavce so starožitným vzhľadom.

Cenník v obchode Tomiland.sk
Balenie už obsahuje aj barokový stojan: bukový, orechový alebo mahagónový.

priemer gule na stojane e-shop doprava zdarma osobný odber
 80 mm 26,98 EUR 19,98 EUR
 100 mm 46,98 EUR 39,90 EUR
 120 mm 69,90 EUR 62,00 EUR
 130 mm 79,90 EUR 69,00 EUR
 150 mm 99,80 EUR 89,00 EUR

Prvé gule sa dovážali priamo od výrobcu z Rakúska od spoločnosti Scholer Crystal Austria. Tým pádom sa v Bosorke predávali celkom lacno, lebo cena nebola zaťažená špekulatívnymi "veľkododávateľmi" a samozvanými "obchodnými zástupcami", ktorí chcú rýchlo zbohatnúť. Scholer Crystal má dlhoročné skúsenosti s výrobou krištáľu ešte z čias Rakúsko-Uhorska. Sama firma na svojej internetovej stránke prezrádza, že za to vďačí vtedajším českým majstrom keď Bohemia bola časťou Rakúsko-Uhorska a emigrantom-sklárom z Československa, ktorí po komunistickom prevrate v roku 1948 emigrovali do Rakúska. V roku 2009 navštívili obchodík Bosorka dvaja skúsení zamestnanci priamo z výrobnej prevádzky Swarowski a po chytení tejto vešteckej gule do rúk vyhlásili: to je krištáľ z Bohémky. (Bohemian Czech Crystal) A mali pravdu, lebo krištáľová guľa bola naozaj vyrobená technológiou, ktorú zo sebou do Rakúska priniesli sklári, ktorí pracovali v Bohémke pred rokom 1948.

Výroba stojanov pod sklenené gule na východnom Slovensku.

Na obrázku vidíte ručnú výrobu stojanov. Na výber si môžete vybrať svetlý bukový odtieň, tmavý orechový odtieň a ohnivý mahagónový vzhľad. V manufaktúre sa vyrába na objednávku aj veľmi tmavý eben. Základ vždy tvorí bukový masív, nasleduje točený výrez formovanými nožmi, brúsenie, morenie a lakovanie. Každý kus je vyrobený ručne a má originálny vzhľad. Každý zákazník získa svoj jedinečný podstavec. Drevo pochádza z Bukovských vrchov, ktoré sa nachádzajú na severovýchode Slovenska.

Najmenší priemer gule, ktorý sa už dá používať na mágiu, má priemer 80 mm a pri osobnom odbere zaň zaplatíte 19,98 €. Guľa nie je veľká ani malá. Taká akurát. Ale pre študentov a začiatočníkov ideálna. Získate bezchybný číry výrobok triedy A - prvá akosť. Je vyrobená technológiou Bohemia Crystal, ktorá sa vyznačuje tým, že pri výrobe je použitý veľmi nízky obsah olova alebo nie je použité vôbec. Vyrobiť krištáľ s nízkym percentom olova a bez olova je veľmi technologicky a energeticky náročné. V súčasnosti sa tieto výrobky dovážajú z Českej republiky.

Mnohí výrobcovia si výrobu zjednodušujú tým, že pri výrobe pridajú do výrobku až 30% olova a iné chemické látky. Napríklad Swarowski Crystal. Znížia tým teplotu tavenia, ušetria energetické náklady, urýchlia tvarovanie atď. Dokonca výrobcovia z bývalého podniku Lusk Medzilaborce verejne vyhlásili, že čím viac olova, tým viac kryštál. A ich výrobky obsahovali až 40% olova. Pripomína mi to zákazníka z Miletičky (trhovisko) v Bratislave, ktorý si kupuje od Vietnamca tričko Adidas a pýta sa, prečo má značka 4 pruhy a nie iba tri ako má mať. Vietnamec odpovedá: ťim viac pruhov ťim viac Adidas... V roku 1992 našimi médiami prebehla správa, o vyhlásení USA, že zakážu dovážať výrobky z krištáľu, ktoré sú pančované toxickým olovom a nech si výrobcovia berú príklad od českého výrobcu Bohemia Crystal. V správe sa spomínajú konkrétne produkty z Číny. Naopak, Československo sa úvádzalo ako vzor. Možno aj preto medzilaborecký výrobca neskôr svoje výrobky exportoval už len do Ukrajiny.

Čo všetko dokáže krištáľová guľa a ako sa z nej veští?

Ak máte veštecké a podobné schopnosti, dokážete v nej vidieť budúcnosť a odpovede na otázky. Hovorí sa, že to musíte mať v sebe. Vraj sa to naučiť nedá. Avšak e-shop Tomiland pribaľuje k výrobkom aj podrobný a výborný návod na veštenie z gule. Návodov existuje niekoľko. Tu je jednoduchá a rýchla rada: Položte otázku. Poproste o odpoveď. Uvoľnite sa. Svoj zrak namierte na guľu ale nie svoj pohľad! Musíte sa pozerať skrz, nechať myšlienky plynúť. Je to presne ten prípad, keď ste zamyslený, pozeráte "doblba" a pred očami vnímate niečo uplne iné. Napríklad situácia ak niekto okolo Vás nechápe na "čo" sa tak dlho pozeráte a zamáva Vám pred očami rukami aby ste ho vnímali. A v tom je ten trik, že namiesto toho, že sa pozeráte "doblba", dáte do vášho zorného poľa vešteckú guľu, pozeráte sa skrz ňu do nekonečna a Vaše myšlienky a obrazy, ktoré sa Vám premietajú a plynú vo Vašej mysli sú jasnejšie a zrozumiteľnejšie... A tak sa dozviete odpovede na svoje otázky.

Maximálnu halušku objavíte na jednom nemenovanom e-shope. Tu je citácia: "Na guľu pozerajte, ako keď sledujete predmet v šere a snažíte sa rozlíšiť detaily. Po dvoch až desiatich minútach by sa mala guľa začať plniť bielou mliečnou hmlou alebo dymom. Postupne sa celá naplní, ale potom hmla zmizne a v guli zanechá obraz. Obraz sa pravdepodobne bude pohybovať. Sú to symbolické výjavy z minulosti, prítomnosti alebo budúcnosti a budú potrebovať interpretáciu, podobne ako sny. Ak prvý krát nič neuvidíte, nezúfajte a skúste to inokedy. Môže to trvať týždeň i tri. Záruku, že sa vám to podarí, samozrejme nemôžeme dať." A ponúkaju ju len za 398 € (12000 SK!) a nezabudnú pripomenúť , že je to vraj dobrá cena lebo inde ju majú až za 3000 €. Upozornia Vás aj na to, ze má aj kazy (asi druhá akosť), lebo pri výrobe sa použilo olovo a vznikli tam aj nejaké bublinky, a že bez bubliniek je nemožné jasnovideckú guľu vyrobiť. No jedným slovom - halušky s makom - veľa maku :D Ale aby sme sa nevysmievali tak sľubujú, že Vám za tých 400 euro pribalia aj knihu. Ale ak sa v tých knihách píše o plnení bielou mliečnou hmlou, tak to fakt musi stať za to :) V Tomilande ju kúpite lacno a bez bubliniek a bez olova a hlavne bez mlieka... a s oveľa lepším návodom.

Veštecká gula položená na bielej saténovej látke. Trojica gúl na zrkadle. A môžeme zacat veštit. Štandardná krištálová gula ponúkaná na predaj. Malé gule sú celkom lacné. Pohlad na gulu zhora. Táto jasnovidecká gula sa predáva za menej ako 27 euro.

Pár viet na záver... Nie, nemusíte vedieť pracovať s krištáľovou guľou. Je to nádherný estetický doplnok, vhodný do každého moderného interiéru. Vytvára harmóniu a pohľad na ňu upokojuje naše myšlienky. A nezabudnite, že na výber máte niekoľko podstavcov vyrobených z dreva: svetlý bukový, tmavý orechový a mahagónový. Jasnovidecká guľa je hodnotný darček pre osobu, ktorú chcete prekvapiť.

Gula z krystalu.

Bosorka


Bosorka.net
Všetky autorské práva vyhradené.