menuBosorka

Ochranný medailón Svätého Krištofa proti nehodám na cestách

Ochranné medailóny a mince s podobizňou mučeníka Svätého Krištofa.

Kto je Svätý Krištof a akú silnú moc majú jeho prívesky, náramky, mince a obrázky? Je to kresťanský mučeník, ktorého uctievajú rímokatolíci, pravoslávna cirkev, anglikánska cirkev, luteráni a nakoniec aj orientálni ortodoxní kresťania v Arménsku, Alexandrii a Sýrii. Bol popravený za vlády rímskeho cisára Déciusa v roku 251 nášho letopočtu a to aj napriek tomu, že bol jeho obľúbenec a u cisára osobne slúžil. Jeho podobizeň sa nosí vo vrecku, v peňaženke, na kľúčenke alebo je zavesená vo vozidlách na spätnom zrkadle. Je to ochranca pre vodičov, taxikárov, námorníkov, záhradníkov, maratóncov a cestovateľov na dlhých cestách. Dokáže vraj ochrániť pútnikov pred búrkou, bleskami, bolesťami zubov a inými chorobami. Je patrónom kubánskeho mesta Havana a hlavného mesta Litvy Vilnius.

Cenník v e-shop Tomiland.sk
Obojstranný medailón má pribalenú čiernu koženú šnúrku a každé balenie obsahuje aj kartičku mučeníka. Poplatok za dobierku neplatíte. Pri nákupe nad 26 EUR doručenie zadarmo.

Sv. Krištof cena doprava
 minca 1,59 EUR 2,96 EUR
 prívesok 4,98 EUR 2,96 EUR
 kľúčenka 4,98 EUR 2,96 EUR

medailón aj s mincou

8,98 EUR

zdarma

Prvé písomné príbehy a legendy o jeho živote sa objavujú až 250 rokov po jeho smrti v dobe zániku Rímskej ríše. Jeho pôvodné meno bolo Reprobus. Bol to škaredý vysoký muž s dobrým srdcom. Bol sluhom kráľa ríše Kanaán (dnešné územie Izraela, Libanonu a južnej Sýrie) ale bol z jeho slabosti sklamaný a tak sa rozhodol, že bude slúžiť tomu najväčšiemu a najlepšiemu kráľovi aký kedy vládol na svete. A bolo mu povedané, že ten najväčší kráľ na svete je rímsky cisár. Stal sa teda jeho služobníkom. Netrvalo dlho a videl ako aj tento kráľ, považovaný za toho najväčšieho, trasie sa a bojí sa... Stačila len zmienka o diablovi. Krištof si pomyslel - diabol je ten najväčší a rozhodol sa ho hľadať. Pri hľadaní a putovaní narazil na nebezpečných banditov, ktorí plienili, zabíjali a ničili. Jeden z nich vyhlásil: "Ja som diabol!" Krištof sa k nemu pridal a sľúbil mu oddanosť. Avšak jeho nový pán sa raz zo strachu vyhýbal krížu, ktorý bol postavený pri ceste. Zistil, že diabol sa bojí kríža a Ježiša Krista. Opustil ho a rohodol sa hľadať Krista. Stretol ľudí, ktorí ho poučovali o kresťanskej viere. Krištof sa ich opýtal ako môže slúžiť Kristovi. Navrhli mu aby pomáhal ľuďom prebrodiť nebezpečnú rieku a to bude jeho služba Kristovi.

Krištof vykonával túto službu už niekoľko mesiacov. Prišlo k nemu malé dieťa a prosilo aby aj jeho previedlo cez divokú rieku. Počas prechodu sa rieka rozbúrila a dieťa bolo každú sekundu ťažšie a ťažšie. Krištofovi sa podlomili nohy v kolenách a len tak tak z posledných síl udržal dieťa nad vodou. Keď sa už konečne prebrodil na druhú stranu rieky, povedal dieťaťu: "Dostal si nás do nebezpečenstva. Ani celý svet nemohol byť na mojich pleciach taký ťažký ako ty." Dieťa sa usmialo a odpovedalo: "Na svojich pleciach si mal nielen celý svet, ale aj toho, kto ho stvoril. Ja som Kristus, tvoj kráľ, ktorému týmto dielom slúžiš." Krištof po tomto stretnutí šíril kresťanstvo a pomáhal tým, ktorí boli mučení. Rímsky cisár si ho dal predviesť a rozkázal mu priniesť obetu pohanským bohom. Prikázal mu zrieknuť sa kresťanstva. Krištof odmietol. Cisár mu ponúkol zlato, striebro a drahokamy. Opäť odmietol. Potom cisár poslal do jeho chatrče dve krásne mladé ženy aby ho zviedli. Ale stalo sa niečo nečakané. Nie, nič sa nestalo len jeho rozprávanie o kresťanstve dievčatám tak učarovalo, že obe tú noc prestúpili na kresťanskú vieru. Cisár sa nahneval a dal Krištofa popraviť.

Bosorka


Bosorka.net
Všetky autorské práva vyhradené.